Orszak Trzech Króli 2019

Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Gliwickiej wraz z Urzędami Miejskimi Gliwic, Zabrza, Bytomia i Pyskowic pragną serdecznie zaprosić na Orszak Trzech Króli, który w dniu 06 stycznia 2019r., kolejny już raz, przejdzie ulicami tychże miast.

W tym roku organizowany przez nas Orszak objął patronatem honorowym Ksiądz Biskup Ordynariusz diecezji gliwickiej, Jan Kopiec.

W każdym z miast Orszak, podobnie jak w ubiegłych latach, będzie podzielony na trzy strumienie, które równocześnie wyruszą z trzech różnych miejsc, aby połączyć się w jeden wielobarwny korowód, w jednym wspólnym miejscu. W Zabrzu będzie to plac przed kościołem św. Anny, natomiast – w Gliwicach, Bytomiu i PyskowicachRynek. Tradycyjnie też, kulminacyjnym momentem Orszaku będzie oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie w stajence ustawionej w powyższych miejscach. Później nastąpi wspólne kolędowanie.

Czytaj więcej

Warsztaty Flagowania w Gliwicach

Data: 15 grudnia 2018

Na warsztatach będziemy się uczyć jak uwielbiać Boga i modlić się tańcem. Będziemy odkrywać biblijne korzenie tańca, duchowe znaczenie gestów i ruchu, znaczenie flag i sztandarów w biblii, biblijną symbolikę kolorów.

Warsztaty poprowadzą Dorota i Kuba Herok. Kuba i Dorota są razem w posłudze uwielbienia od 18 lat. Przez te lata prowadzili uwielbienie i nauczania na wielu konferencjach, szkołach uwielbienia, domach modlitwy w Polsce i za granicą. Kuba jest liderem uwielbienia, Dorota posługuje w modlitwie tańcem.

Warsztaty będą obejmowały kilka zjazdów (co miesiąc, półtorej) do czerwca 2019. 
Czas trwania poszczególnych zjazdów max 3 godziny (raczej nie w week). 
Szczegóły będą podane na pierwszym zjeździe 15 grudnia. 

Pierwszy zjazd: sobota 15 grudnia godz. 13 - 18. 
cena za pierwszy zjazd: 50 zł

Pieniądze prosimy wpłacać na konto Fundacji Inicjatywa MISSIO z dopiskiem: "warsztaty uwielbienia tańcem"

Miejsce: aula domu katechetycznego przy kościele p.w NMP Matki Kościoła (os. sikornik) 

Pneumatologiczno-eklezjologiczna ikona Zesłania Ducha Świętego

Zapraszam na wykład i promocję nowej mojej książki o Zesłaniu Ducha Świętego. 
Wydarzenie jest organizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej w Zabrzu w parafii Św. Anny.
Wykład odbędzie się w najbliższą środę tj. 21.11.2018 r
O godz. 18:00 Msza Święta w kościele św. Anny (Zabrze, ul. 3 Maja 16). 
Po Mszy Świętej - wykład w Domu Parafialnym w dużej sali na I piętrze i promocja książki pt. "Szawuot w ikonie. Pneumatologiczno-eklezjologiczna ikona Zesłania Ducha Świętego".
 
Szawuot (Pięćdziesiątnica) to jedno z trzech świąt nakazanych przez Torę. W Święto Szawuot (obok Paschy i Święta Namiotów) Pan Jezus chodził do Jerozolimy, aby złożyć ofiarę, jak każdy pobożny Żyd. Świętowano dojrzewanie owoców, a także otrzymanie Dekalogu na Synaju - stąd Szawuot stało się świętem Słowa Bożego. W Pięćdziesiątnicę Duch Święty w postaci ognistych języków zstąpił na Apostołów żłobiąc Nowe Prawo nie na kamiennych tablicach jak ongiś na Synaju, ale w ludzkich sercach, tworząc Nowy Lud (Kościół). Ikona w sposób syntetyczny skupia w sobie treści zarówno starotestamentalne jaki i nowotestamentalne, stając się teologicznym traktatem pneumatologii i eklezjologii. O tym opowiada książka pt. "Szawuot w ikonie. Pneumatologiczno-eklezjologiczna ikona Zesłania Ducha Świętego". Temat ma szczególne znaczenie dla wspólnot charyzmatycznych, ruchów i stowarzyszeń w Kościele.
 
Od wtorku książkę będzie można nabyć także na allegro.pl: "Szawuot w ikonie. D. Klejnowski-Różycki" albo "Ikona Zesłania Ducha Świętego - książka"
 
Proszę o przekazanie niniejszej informacji ewentualnym zainteresowanym osobom. Wszyscy są serdecznie zaproszeni do wspólnej teologicznej medytacji o Kościele i Duchu Świętym.
 
Z wyrazami szacunku,
 
ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, prof. UO

Okruchy wdzięczności - ks. Hubert Hlubek

Zapraszamy na stronę portalu "Gwiazdka Cieszyńska" o naszym duszpasterzu akademickim śp. ks. Herbercie Hlubku:

https://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/z-regionu/2274-okruchy-wdziecznosci

Chcemy przypomnieć osobę i działalność ks. Herberta, wskazać na książki wydane na Jego temat, jako świadectwo wspaniałej i budującej postawy duchownego w czasie, gdy w naszym kraju dochodzi do obrażania, szkalowania i nagonki medialnej na Kościół i duchowieństwo. .
Zachęcamy do przekazania informacji wraz z adresem  innym.
 
Pozdrawiamy,

Urszula i Andrzej Omylińscy

Portal "Gwiazdka Cieszyńska"  https://gwiazdkacieszynska.pl/

Bal Wszystkich Świętych w Zabrzu

ŚWIĘTOŚĆ USKRZYDLA – pod tym hasłem Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Pod Skrzydłami” im. Michała Archanioła w Zabrzu, ul. Lipowa 11 organizuje swój pierwszy Bal Wszystkich Świętych, chcąc uczcić wigilię dnia Wszystkich Świętych.

Bal, na który serdecznie zapraszamy wszystkich, a więc dorosłych, młodzież i dzieci, odbędzie się w dniu 31.10.2018r. o godz. 17.30 w siedzibie szkoły, czyli w pięknym zabytkowym dworku przy ul. Lipowej 11 w Zabrzu-Mikulczycach.

Czytaj więcej

Projekt Prawda - Seminarium o Biblii

Seminarium na temat światopoglądu opartego na prawdzie Biblijnej.

Dla kogo to seminarium ? Jest to świecka inicjatywa o charakterze edukacyjnym o wymiarze semestralnego wykładu akademickiego (30 godzin). Celem seminarium jest dokonanie możliwie szerokiego przeglądu dziedzin życia i skonfrontowanie ich z prawdą przekazaną w Biblii. Seminarium nie ma charakteru ściśle teologicznego, ale raczej jest nakierowane na przeglądowe omówienie wszystkich dziedzin, które składają się na przyjmowany indywidualnie światopogląd.

Czytaj więcej

Różaniec za naszą Ojczyznę

Od wielu miesięcy w miastach naszej Ojczyzny organizowane są publiczne Różańce w intencji moralnej odnowy Polski i Polaków. We wspólnej modlitwie uczestniczy wiele osób, a inicjatywa dociera do kolejnych miast. 
W Gliwicach na rynku pod figurą Matki Bożej spotykamy się 19.10.2018 (piątek) godzina 19:00.
W Bytomiu Rynek, 6 października (sobota), godz. 12:00.

Synod 2018

Najczęściej poruszaną kwestią było słuchanie pytań młodzieży. Słuchanie, które wychodziłoby nie od pytań sztucznych, ale realnych” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Rozmawiano także o młodych imigrantach. „Młodzi, którzy emigrują, zubażają kraj swojego pochodzenia, a ubogacają kraj, do którego przychodzą. Często wiara w Boga jest dla nich jedynym oparciem. Dla nas, biskupów, powstaje pytanie, czy my znamy tych młodych, którzy opuszczają nasze diecezje, oraz czy znamy tych, którzy przybywają do naszych diecezji” – zauważył abp Gądecki.

Czytaj więcej