Rekolekcje "Modlitwa przez taniec"

Witajcie!

Zapraszamy na kolejne rekolekcje "Modlitwa przez taniec"! Ze względu na ograniczenia pandemiczne , tym razem w FORMULE JEDNODNIOWEJ. Termin jeszcze trochę odległy, ale ufamy, że do tego czasu będzie już można spotkać się w większej grupie :)
Wszystkie szczegóły w załącznikach. Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji w Waszych środowiskach. Pozdrawiamy, jak zwykle pamiętając w modlitwie.
Diakonia Tańca Wspólnoty Emmanuel
więcej o  rekolekcjach:

http://emmanuel.pl/wspolnota/taniec/menu.php?id_menu_item=3

więcej o diakonii tańca:

http://emmanuel.pl/wspolnota/taniec/menu.php?id_menu_item=1

https://www.facebook.com/diakoniatancawspolnotyemmanuel

POBIERZ ULOTKĘ PDF

Kurs Wychowawcy Wypoczynku

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Gliwickiej organizuje diecezjalny kurs na wychowawcę wypoczynku. 
 
Osoby uprawnione do uczestniczenia w kursie:
- ukończone 18 lat;
- posiadanie świadectwa ukończenia szkoły (matura nie jest wymagana) lub bycie uczniem ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.
 
Odpowiedzi na zapytania - Karina Brylok, tel. 664 820 240
 
Zapisy przedłużone do 11 kwietnia. 
            tel. 664 820 240 
            e-mail: biuro.ksmdg@gmail.com

100 rocznica urodzin Ks. Franciszka Blachnickiego

Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku na Śląsku w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Do gimnazjum uczęszczał w Tarnowskich Górach; był bardzo aktywny w harcerstwie. W 1938 roku zdał maturę; we wrześniu podjął służbę wojskową.

Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r., aż do kapitulacji. W październiku w Tarnowskich Górach rozpoczął działalność konspiracyjną. W marcu 1940 musiał uciekać przed gestapo. Ujęty w Zawichoście i aresztowany, po kilku tygodniach przesłuchań został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przebywał tam, z numerem 1201, przez 14 miesięcy, z czego 9 miesięcy w karnej kompanii, w bloku 13 oraz przez prawie miesiąc w bunkrze. We wrześniu 1941 został przewieziony z Oświęcimia do więzienia śledczego w Zabrzu, potem w Katowicach. W marcu 1942 został skazany na karę śmierci przez ścięcie za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Po ponad 4,5 miesiącach oczekiwania na wykonanie wyroku został ułaskawiany, a karę śmierci zamieniono mu na 10 lat więzienia po zakończeniu wojny.

Czytaj więcej

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

„Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona 25 marca decyzją Episkopatu Polski ustanowiono Dniem Świętości Życia. Mając w sercu słowa Jana Pawła II zapisane w encyklice Evangelium vitae, że: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili jego istnienia”, włączmy się w modlitwę w intencji obrony życia ludzkiego.

Życie ludzkie jest szczególnie zagrożone w jego początkowej fazie, poprzedzającej narodzenie dziecka. Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie I pielgrzymki do Polski mówił: „Jeśli mamy żyć Słowem Bożym, trzeba nie ustawać w modlitwie. Jest to wezwanie najważniejsze. Najistotniejsze orędzie”. Każdy z wierzących ma możliwość włączenia się w modlitwę za tych, którzy są najbardziej bezbronni, poprzez Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja, to modlitewne zobowiązanie podjęte przez konkretną osobę w intencji jednego dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Przez dziewięć miesięcy osoba podejmująca Duchową Adopcję każdego dnia ogarnia modlitwą dziecko i jego rodziców, prosząc Boga o szczęśliwe jego narodzenie. Ufamy, że pokorną i wytrwałą modlitwą wyprosimy u Wszechmocnego Boga łaskę ocalenia istniejącego już życia i doczekamy czasów, w których każde poczęte dziecko będzie przyjmowane z radością i miłością.

       Serdecznie zachęcamy do modlitwy i złożenia przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Dzień skupienia Róż Różańcowych

Szanowni Księża,

na prośbę ks. Krzysztofa Plewni, Asystenta Diecezjalnego Stowarzyszenia "Żywy Różaniec", informuję, że w sobotę 13 marca br. w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach odbędzie się wielkopostny dzień skupienia Róż Różańcowych. Początek o godz. 10.00. Plan wydarzenia tutaj. Ks. Plewnia prosi o umieszczenie tej informacji w ogłoszeniach parafialnych oraz - na miarę możliwości - o poinformowanie go o szacowanej liczbie uczestników dnia skupienia z danej parafii (tel. 661 143 930).

Z wyrazami szacunku
ks. Wojciech Maciążek
Notariusz

Wielki Post z Wydziałem Teologicznym UO i Radiem Doxa

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Radiem DOXA zapraszają do włączenia się w wielkopostną inicjatywę "Akademia Wiary" (#AkademiaWiary #OpolskieForumTeologii), której tematem przewodnim będzie CREDO. Przez cały Wielki Post, w każdy piątek, w mediach społecznościowych Wydziału Teologicznego zamieszczany będzie kolejny wykład dotyczący poszczególnych artykułów Wyznania Wiary. Prelegentami będą kolejno: ks. prof. Stanisław Rabiej, ks. prof. Zygfryd Glaeser, ks. prof. Piotr Jaskóła, ks. prof. Rajmund Porada, ks. prof. Dariusz Klejnowski-Różycki, bp prof. Andrzej Czaja i ks. prof. Krystian Kałuża. Tego samego dnia, o godz. 15.00 kolejni prelegenci będą gośćmi audycji "Szczerze o Kościele" w Radio Doxa (dostępnej również w internecie). Całość poprzedzi wprowadzenie ks. prof. Mateusza R. Potocznego, które dostępne będzie w Środę Popielcową zarówno na wydziałowym kanale YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCjYOVYHLWnEAjovJYw_LQDw/featured), jak i o godz. 15.00 w Radio Doxa. Z kolei po Wielkanocy (12 kwietnia 2021 r. o gdz. 20.00) na antenie Radia Doxa odbędzie się panel dyskusyjny LIVE z udziałem prelegentów. Zachęcamy Czcigodnych duszpasterzy do propagowania tej formy pogłębiania wiary oraz do włączania się w dyskusję, zarówno poprzez głoszenie tematycznych katechez w parafiach, zamieszczanie komentarzy pod kolejnymi wykładami jak również poprzez włączenie się dyskusję podsumowująca "Akademię Wiary".

Z wyrazami należnego szacunku

ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny, prof. UO
Dziekan Wydziału Teologicznego
Uniwersytetu Opolskiego

INFORMACJE Redakcji Audycji Katolickich TVP dotyczące Rekolekcji wielkopostnych w TVP3

Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rekolekcje emitowane będą w TVP3 w następujących terminach i porach.

Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3

W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, szczególnie ważne dla najmłodszych jest spotkanie z Panem Bogiem w telewizyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.

Czytaj więcej